![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj2Ffg3bEf-iM_EPaYIdwJLbKQwl7ReKCofGujrULeR9ycNFVEFObODkGyIYea5_gP1EWrpdRN0v5UqNqh5OuM80BvTpz92UKel7S6nHkq86t5BdHAwh9VScQf9c64Gpw3SKtug2N-NLLyl/s320/pieniadze2.jpg)
Na początek przydało by się wyjaśnić pojęcie opcji walutowych. Na pewno nie raz już obiło się wam o uszy coś na ten temat, chociażby oglądając wieczorne wydanie programu plus i minus. Opcje walutowe to umowa zawierana między kupującym zwanym także nabywcą a sprzedającym, w języku finansowym zwanym wystawcą np na rynku walutowym. W wyniku tej umowy kupujący zyskuje prawo (nie obowiązek!) kupna albo sprzedaży pewnej waluty X za walutę Y. Sprzedawać i kupować może on jednak tylko według określonego kursu - tzw. kursu bazowego, który jest postanowiony na pewien zamknięty okres czasu. Za takie prawo kupujący płaci sprzedającemu tzw. premię.
Opcje walutowe - instrumenty pochodne
Opcje walutowe to instrumenty pochodne, kursy pochodne od kursu wymiany walutowej, który jest tak zwanym instrumentem bazowym, od którego pochodzą inne instrumenty pochodne. Dla rozjaśnienia może powiem jakie mogą być inne instrumenty bazowe, oprócz kursu walutowego mogą to być akcje, obligacje, wysokość stóp procentowych, a także takie nawet wskaźniki niezależne od nas jak liczba dni słonecznych i deszczowych co w znaczący sposób wpływa na sytuacje w gospodarce i na giełdach. Instrumenty pochodne dzieli się z kolei na dwie podgrupy: instrumenty pochodne o ryzyku symetrycznym jak np. kontrakty terminowe (forward i futures i swap) oraz instrumenty o ryzyku niesymetrycznym jak obligacje zamienne, warranty czy opcje. Na czym polega owa niesymetryczność? Posyłam do wikipedii jeśli jesteście ciekawi reszty szczegółów. Żeby zrozumieć istotę opcji walutowych takie szczegóły nie są już tak bardzo istotne.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgW5eZ-Oio7V8XmQeg7jwqQvaNmS4WLr0UFAuVUBmizcGjLUntjNS03BLo38su-1kks6-rzWMh5YFmtryFMYTgDomplA-ce8Gvpd7-tavnMlkmpsYkV8TAdoa7AO4Ckht39NWAfGW3oEBDA/s320/pieniadze1.jpg)
Jeśli chodzi o opcje walutowe to na pewno przyda się jeszcze wam wiedza czym są opcje europejskie, opcje amerykańskie i opcje bermudzkie. Są to tak zwane trzy grupy opcji walutowych. A więc opcje europejskie to takie gdzie kupujący może zrealizować prawo tylko w dniu w którym opcja ta wygasa. Opcje amerykańskie to takie, gdzie kupujący może realizować swoje umówione prawa od nabycia instrumentu do dnia gdy opcja wygaśnie. Więc jest to opcja walutowa bardziej sprzyjająca nabywcy. Ostatnią możliwością i ostatnią grupą opcji walutowych są opcje bermudzkie, gdy to nabywca będzie mógł realizować swoje prawa w z góry określonych przedziałach czasu aż do wygaśnięcia opcji walutowej. Na tych przykładach widzimy że opcje bermudzkie na skali można by umiejscowić gdzieś pomiędzy opcjami europejskimi a amerykańskimi - tak jak na mapie ;).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz